Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

Hemen hemen her girişimcinin cevaplarını merak ettiği ve tarafımıza iletilen soruların cevaplarını siz danışanlarımız için derledik.

KOSGEB veri tabanına kayıtlı olan;

Yeni bir iş kurmak isteyen
İşini geliştirmek isteyen
Yeni makine ve teçhizat almak isteyen
Personel istihdam etmek isteyen
Faizsiz ve cazip ödeme avantajlarıyla kredi kullanmak isteyen
Yurt içi ve yurt dışı fuarlara katılmak isteyen
Firmasının tanıtımını yapmak isteyen
Ürettiği ürünü ya da hizmeti tescil ettirmek isteyen
Faaliyetlerinde uzman bir danışmanlık desteği almak isteyen
Ürün tasarımı yapmak isteyen
Personeline eğitim vermek isteyen
Firma tanıtım katalogları bastırmak isteyen
Ar-Ge ve inovasyon projelerini hayata geçirmek isteyen
Meslektaşlarıyla ortak bir çatı altında toplanıp güç birliği yapmak isteyen…
Kısacası, ‘’ben bir girişimciyim.’’, ‘’ben KOBİ’yim.’’ ve ‘’ihtiyacım var!’’ diyen herkes.
Girişimci, üretim elemanlarını (doğa, emek, sermaye) sistemli ve bilinçli bir şekilde bir araya getirerek mal ve hizmet üretimini sağlayan kişidir. Girişimci toplumun gereksinim duyduğu, dolayısıyla talep edilen bir malı ya da hizmeti bulup onu üretmeye girişen ve buna öncülük eden kişidir. Girişimci ile müteşebbis aynı anlamı taşımaktadır.

Girişimci, bir ihtiyacı teşhis ederek, iş fikrine dönüştüren ve gerekli riskleri üstlenerek ticari işletme kuran kişi olarak tanımlanabilir.

Girişimcilik birçoğunun söylediği gibi doğuştan gelmez. Ancak bireyin yetiştiği ailenin para kazanma anlayışından direkt etkilenir.

Girişimci olabilmek için gerekli şeyler;

- Cesaret,

- Bilgi,

- Yetenek'tir.

Girişimcilik risk almak demektir. Cesareti olmayan risk alamaz. Cesaret ise bilgi ile artar. Dolayısıyla yapılacak iş hakkında yeterli seviyede bilgi sahibi olmak gerekir. Üçüncüsü ise işletmenin kurulduktan sonra, hedeflenen sürede para kazanmaya başlamasını sağlayacak yönetim, pazarlama, üretim vb alanlardaki yeteneklere sahip olmak ve bunları uygulamaya koyabilmektir.
Bu programdan girişimcilik eğitim programını tamamlayarak, ilk kez kendi işini kurmak isteyenler yararlanabiliyor. Bu programdan yararlanabilmek için hali hazırda her hangi bir işletme sahibi veya başka bir şirkette ortaklığınızın olmaması gerekiyor.
Bu programdan yararlanabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak yeterli sayılabilecekken, herhangi bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır.
Girişimcilik eğitim programına www.kosgeb.gov.tr linki üzerinden e-devlet şifreleriniz ile başvuru portalına erişerek kayıt yapabilirsiniz
Eğitiminizi tamamlamış olduğunuz şehir ile işinizi kuracağınız şehrin farklı olması destekten yararlanabilmeniz için herhangi bir engel teşkil etmeyecektir.

Destek başvurunuzu yaparken işletmenizi kurduğunuz şehirdeki KOSGEB Müdürlüklerine başvuru yapmanız yeterli olacaktır.
EVET. KOSGEB desteklerinden ve kredi faiz destek programlarından faydalanacak işletmelerin ödenmemiş Vergi ve SGK borcu bulunmaması gerekmektedir. Ancak vergi ve/veya SGK borcu bulunan fakat borcunu yapılandırmış veya KOSGEB’e mahsup dilekçesi veren işletmeler de desteklerden faydalanabilirler.
Destek programı başvurularını https://edevlet.kosgeb.gov.tr/... Linki üzerinden işletmenizin KOSGEB veri tabanı kaydını yaptıktan sonra, www.kosgeb.gov.tr üzerinden tamamlayabilirsiniz
EVET. Bir işletme en fazla 3 (üç) ancak farklı KOSGEB destek programına eş zamanlı başvuruda bulunabilir.
HAYIR. KOSGEB desteklerine yapılacak olan başvurularda hazırlanacak olan maliyet kalemlerine bu unsurlar dâhil edilemez ve söz konusu kalemler KOSGEB tarafından karşılanamaz.
Destek ödemeleri iş yoğunluğuna göre ve bütçe durumlarına göre değişkenlik göstermektedir. Daha fazla detay için KOBİ Uzmanınıza mail ile ödeme durumunuzu sorabilirsiniz.
EVET. Yurt içi marka tesciliniz var ise yurt dışı marka tescil masraflarını talep edebilirsiniz. Bunun için KOSGEB yada Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne (TİM) başvurabilirsiniz.
HAYIR. KOSGEB bünyesinde sadece yurtiçi fuar desteği ve yurtdışı iş gezisi desteği sağlanabilmektedir.

Aradığınız cevabı bulamadınız mı?

İletişim sayfamızdan mesaj bırakabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN